pupil24 - pupile zmieniają się na dobre
Elektryczna obroża: prawda mity i opinie

Wydaje się, że w wielu przypadkach naprawdę dobrym sposobem na ułożenie psa jest elektroniczna obroża treningowa dla psa. Trzeba przyznać, że ten sposób tresury psa przez awersję jest wygodny oraz nie taki trudny jakby się wydawało. 

opinie o obrożach elektrycznychPrawdą również jest to, że obroża ta jest urządzeniem elektrycznym - ukaranie psa następuje poprzez wysłanie do obroży impulsu elektrostatycznego (korygującego).  Ale czy karcąc psa nie robimy mu krzywdy? Korzystając z obroży elektrycznej uznanego producenta urządzenie nie powinno sprawić psu bólu. Trzeba pamiętać, że wysyłając impuls korekcyjny należy większą wagę przykładać do długości impulsu niż do jego „siły”. To ma być nieprzyjemny bodziec, ale nie chcemy przecież by nas pies się zraził do tego typu urządzeń. Pozytywna reakcja psa powinna być natomiast nagrodzona.

Należy pamiętać, że krzywdę robimy psu (sobie również), gdy chcemy prowadzić szkolenie psa wyłącznie poprzez nagradzanie.

Psy są istotami bardzo inteligentnymi. Szybko zrozumieją, że wystarczy tylko zrobić "siad", aby dostać jakiś smakołyk. Ale nie zrozumieją jednego: dlaczego mają to robić. Gdy prowadzimy tresurę z nagrodami i karami, pies rozumie, że nie ma zachowań pośrednich, że albo zachowuje się dobrze... albo źle i zostanie za to skarcony.

Istotną rzeczą w skarceniu psa systemem treningowym jest to, że to obroża elektryczna karze psa, a nie bezpośrednio my. Wiele osób twierdzi, że obroża zadaje psu ból i jest niehumanitarna. Nic bardziej mylnego! Impulsy powodują skurcz mięśni co jest nieprzyjemne dla psa. Niehumanitarne? A czy kolczatka jest humanitarna? Czy humanitarne jest bicie psa jego własną smyczą podczas spaceru? A to często powoduje tylko pobudzenie agresji u psów.

Co więcej: elektryczna obroża z certyfikatem ECMA ma zazwyczaj odpowiednie zabezpieczenia przed niekontrolowanym lub zbyt intensywnym użyciem bodźca. O ile impuls korekcyjny jest wysyłany dłużej niż przez kilka sekund elektryczna obroża zawiesi swoje działanie na pewien czas!

Markowa obroża elektryczna do tresury psa ma za zadanie wspomóc trudy szkoleniowe amatorów psów. Aby komendy były rozumiane przez nasze czworonogi muszą być wypowiadane takim samym tonem, a to nie jest takie proste. Stosując obrożę elektryczną wspomagamy się impulsem o takim samym natężeniu, bądź w dalszej tresurze tylko dźwiękiem ostrzegawczym zawsze o takiej samej tonacji co jest łatwiejsze do przyswojenia przez psa i eliminuje niezrozumiałą dla psa zmianę tonacji głosu kiedy właściciela psa dopadają negatywne emocje.

Bestsellery

Ładowanie...

Ten serwis używa plików cookies (niezbędne do prawidłowego działania).Nasza polityka prywatności i plików cookies

Akceptuj